Má hlavu v oblacích. Staví si vzdušné zámky. Také z toho cítíte trochu negativismu? A přitom fantazie je hybnou silou lidstva. To jen my dospělí jsme ji trochu pozapomněli používat a jsme přesvědčení, že představivost je doménou dětí. Díky open-ended hračkám ji znovu objevíte. Společně.
Malé světy nepředstavují jen tak obyčejné fantazírování. Ponořit se do vlastního světa s sebou přináší spoustu výhod, tak je s námi pojďte objevit.
Malé světy, velká fantazie
Nehledejme za tím atomovou vědu. Malé světy se vyznačují tím, že jsou prostě a jednoduše zmenšeninou světa velkého za pomocí hraček nebo rekvizit. Podněcují děti k tomu, aby vytvářely detailní a hravé ztvárnění místa, prostředí, nebo třeba vzpomínky.
Mohou představovat zcela skutečné místo, ztvárnění geografické scenérie plné pasujících rostlin a zvířat, přehrání výletu k babičce, do zoo, z dovolené. Tedy světy založené na reálných situacích, které se jim momentálně honí hlavou.
Dřevěná zvířátka, rostliny a stromy Bumbutoys
Mohou být ale také prostorem zcela vymyšleným, ve kterém neexistují žádná vnější pravidla. Světy plné pirátů, rytířů, smyšlených princezen, pohádkových postav. Tvůrcem a strůjcem je tady dítě, možná za drobné pomoci dospělého.
Ať tak, či ona, malé světy jsou také užitečným prostředkem ke zpracování emocí, kdy děti své emoce a zážitky vloží do figurek zvířat nebo panáčků. V tu chvíli jakožto pozorovatelé dokáží emoce kontrolovat, lépe zpracovat a vyhodnocovat příčiny a důsledky.
Tato imaginatní hra napomáhá vytvářet vlastní, jedinečné příběhy, a tak rozvíjí slovní zásobu.
Miniatury zvířat a předmětů Safari Ltd.
Benefity imaginativní hry
- Pomáhají dětem zkoumat a pochopit svět kolem
- Napomáhá pochopit prostor, velikosti a vzdálenosti
- Je bezpečným místem, kde mohou zkoumat vlastní nápady a rozvíjet svou fantazii
- Napomáhají budovat sebedůvěru
- Při hře s kamarády nebo sourozenci se děti učí spolupracovat a komunikovat
- Pomáhá trénovat jemnou motoriku
- Zprostředkovává zkoumání vlastních emocí, které děti přenáší do figurek a zvířátek
- Napomáhá rozvíjet jazyk tím, že děti věci kolem popisují a rozšiřují tak slovní zásobu
Jak na malé světy?
Nenechte se odradit krásnými fotografiemi sladěných a do detailu dokonale připravených scenérií. Inspirace je samozřejmě vítaná, neměla by se ale stát mučícím nástrojem a bičem na nás rodiče (o tom jsme so povídali v příspěvku na IG). Stačí se posadit na zem k dětem, domluvit se na tématu, možná trochu naťuknout nápady a pak už jen pozorovat svět z jejich perspektivy.
Co kdybychom si postavili les, ve kterém jsme byli posledně na procházce? Tu uvidíte kostičku, která bude třeba prima pařez. Tamhle zas šátek pro potůček. V další polici misku se šiškami, žaludy a kaštany. A ejhle, začne se to postupně rodit a přetvářet do reálných podob.
Nebojte se míchat materiály a soustřeďte se na prožitek a hraní. Nikoli na to, jestli výsledná scenérie bude dostatečně insta-friendly. Lego domečky, figurky s tvářemi a bez nich, kaštany, dřevěná zvířátka v lese a plastová v potůčku? Že je to trochu mišmaš? Proč by ne. Důležité je, co pro nás představují. Co se díky nimi odehrává v naší hlavě, potažmo fantazii.
Přečtěte si také:
- Nekupujte duhu Grimm`s samostatně - objevte kouzlo kombinování open-ended hraček
- Smyslohraní pro batolata
- Grapat pro nejmenší
- 100 tipů pro hru s hedvábnými šátky Sarah`s Silks
- Hrajte si s dětmi! To, že jsou hravé, je úžasná evoluční vymoženost, říká Mirka Mišáková
Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA