Waldorfská sezónní polička
Objevovat svými smysly přírodu kolem nás, i když zrovna nemůžeme být venku? Waldorfský přístup se neomezuje na svět doma a venku, naopak je spojuje tak, abychom se i doma mohli kochat krásou přírody.
Sezónní polička je v podstatě hrací prostor, který umožňuje dětem (a nejen jim) zkoumat přírodu pomocí zraku a hmatu. Účelem je, aby děti pozorovaly a zkoumaly vše, co bylo přineseno z přírody. Součástí je tak i motivace nosit si do interiéru předměty, které je v daném období obzvláště zajímají.
Jak si doma vytvořit tzv. nature table?
Začněte s výběrem místa. Ideální umístění je útulný koutek, vyhrazená polička nebo nízký stolek. Zjednodušeně místa, ke kterým mají děti dobrý přístup. Velkou pomocí při vytváření sezónní poličky jsou různé tácy, hedvábné šátky a dřevěná pozadí, do kterých si děti snadno zavěsí jeden z vybraných šátků, které co nejvíce připomínají aktuální atmosféru v přírodě.
Chybět rozhodně nesmí přírodniny! Vydejte se na procházku a sbírejte různé materiály, které se vám naskytnou. Kameny, listy, peří, větvičky a šišky. Každý z těchto pokladů v sobě skrývá svůj jedinečný příběh.
Místo ke zkoumání a hraní
Vyskládat všechny poklady, doplnit o zvířátka, stromy a jiné krajinné doplňky nebo mandaly a je hotovo? Sezónní polička rozhodně nepatří mezi pracholapky. Podpořte své dítko v tom, aby si svůj malý svět samo vytvořilo a naaranžovalo, dále zkoumalo, měnilo uspořádání. A také aby využilo svou představivost a sezónní poličku vnímalo jako místo ke hraní.
Každý měsíc nová příležitost
Změnilo se roční období? Nastal nový měsíc? Pak je to příležitostí pro nový tvůrčí proces plný fantazie a cest do přírody. Vyměňte předměty podle toho, jak se mění roční období, nebo jak se mění zájmy dítěte. Vytvoření přírodního stolku vnese do vašeho domova kreativitu a přírodu, a podpoří pocit úžasu a spojení s přírodou.
Pro Utukutu napsala Š. Kremzow, MA