Prodejna je od 22.12 do 8.1. zavřená. V poklidu objednávejte online, jen berte na vědomí, že expedice objednávek bude probíhat od 6.1.2025. Klidné Vánoce

Za tři minuty pochopíte, proč je pro děti tak důležitá senzorická hra


Textury, zvuky, obrazy, chutě a vůně… dnešní článek jich bude plný, ale nemůžeme jinak: smysly dětí po nich přirozeně baží. Proč je ale pro děti vůbec senzorická hra tak důležitá?

Senzorická hra: Klíčová role pro rozvoj dítěte

Zrak, čich, sluch, hmat a chuť. Asi všichni umíme vyjmenovat základní smysly, díky kterým odmalička poznáváme svět. 

Už málokdo by ale uměl vyjmenovat všechny výhody, které různorodé senzorické podněty přináší, a to konkrétně v raném vývoji dítěte.

Co je to senzorická hra?

Představte si typické malé dítě: zdá se, že mají v ručičkách nějakou tajemnou sílu, která je nutí na všechno chytat, hýbat, strkat do pusinky, házet a tak pořád dokolečka. Už Jean Piaget (psycholog a autor teorie kognitivního vývoje) upozornil na to, že malé dítě pro svůj vývoj tohle všechno potřebuje.

Senzorická hra je hra, která zapojuje jeden nebo více smyslů dítěte a umožňuje mu prozkoumat svět pomocí vnímání, doteku, zraku, sluchu či chuťových a čichových zážitků. 

Role senzorické hry

Od prvního dne svého života jsou děti „navrženy” tak, aby prostřednictvím svých smyslů objevovaly svět. To je důvod, proč na všechno sahají a dávají si věci do pusy, proč dělají vtipné zvuky nebo třeba zkoumají, jak zní svět, když si strčí prsty do uší.

 

senzorická hra-3

Zapojení všech smyslů

Když se řekne senzorická hra, tak si rodiče často představí pískoviště, stolky s vodou, nebo děti, které si hrají s kinetickým pískem nebo plastelínou. Senzorická hra však není jen o hmatu, ale také o ostatních smyslech.

Například ostrá vůně octa při vědeckém experimentu, barvy vody při míchání barev nebo textura, vůně a ochutnávky při pomoci v kuchyni, to všechno jsou způsoby, jak smysly vašeho dítěte nejen zaujmout, ale také přirozené zapojit.

To, že tím krok za krůčkem poznává svět, ale ještě určitě není všechno.

Jazykové dovednosti

Hrát si s různými texturami, chutěmi, vůněmi, barvami atd. pomáhá vašemu dítěti budovat nové způsoby toho, jak popisuje svět. Najednou není strom jen stromem, ale stává se malým stromkem s hladkou kůrou, nebo je borovicí s drsnou kůrou a krásnou vůní. Voda není jen mokrá, ale může být horká, studená, zmrzlá, kluzká nebo s bublinkami. Ano, stejně jako roste dítě, roste i jeho slovníček. Při senzorické hře ale daleko daleko rychleji.

Jemná motorika

Jemná motorika je ta, která vyžaduje schopnost používat a koordinovat malé svalové skupiny a je důležitá pro psaní, vázání tkaniček, zapínání knoflíků nebo třeba hraní s legem. No a hra se senzorickými hračkami tyto mini svalové skupiny často zapojuje.

Uklidňující účinky, emocionální vývoj a chvilky mindfulness

Možná jste si všimli, že vaše dítě je po koupání klidnější, nebo že na uspání funguje koukání na senzorickou lahev. A je to tak: senzorické hry často vyžadují od dětí plnou pozornost a soustředění, díky čemuž se učí být tady a teď a praktikovat, moderně řečeno, mindfulness. 

Smyslové hry tedy pomáhají dětem regulovat emoce, snižovat úzkost a stres a zlepšovat jejich schopnost koncentrace

2

 

Tipy, jak vytvořit prostředí pro senzorickou hru

 

Vytvořte senzorickou zónu: Nachystejte košík věcí s různými texturami, například míčky s výstupky nebo věci o různých hmotnostech (např. kožešinové nebo gumové). Děti si mohou prozkoumávat různé povrchy a textury, potěžkávat nebo vás jimi třeba masírovat.

Hra s barvami: Připravte si nádoby s vodou a přidejte do nich různé potravinové barvy. Děti mohou zkoumat a míchat barvy, pozorovat, jak se mění a vytvářet nové odstíny. Můžete také použít koupací bomby nebo barvící soli do koupele.

Hra se zvukem: Připravte různé hudební nástroje, bubínky, zvonky, xylofony nebo maličkosti, jako fazole v uzavřených obalech. Děti se mohou zabavit tím, že vytvářejí různé zvuky a objevují jejich různé tóny a rytmus.

Senzorická manipulace: Dejte dětem do rukou hmotnosti různých velikostí a textur, jako jsou korálky, skládačky nebo stavebnice. Pomáhá jim to rozvíjet jemnou motoriku a koordinaci pohybů.

Vůně: Připravte malé lahvičky s různými vůněmi (esenciální oleje, koření, bylinky), které děti mohou očichávat, identifikovat a učit se poznávat jejich rozdíly.

Textury: Nabídněte dětem různé materiály (písek, těsto na modelování, rýži), se kterými mohou tvořit, přesypávat a experimentovat.

Hrátky s vodou: Připravte si vanu nebo plastovou mísu, kde se děti mohou potápět rukama a nohama. Přidejte do ní plovoucí hračky, různé konývky nebo trychtýře

Hry se světlem: Jednou z možností je použití hračky Light Panel, která poskytuje zázemí pro různé světelné experimenty. Děti mohou například zkoumat, jak světlo prochází různými průhlednými a barevnými předměty, tvořit stíny a odrazy, experimentovat s různými světelnými zdroji a vytvářet magické efekty.

1

Zpět do obchodu