Jdou digitální technologie a smysluplné hraní dohromady? Díky světelnému panelu máme před sebou fascinující způsob, jak objevovat svět, přírodní zákonitosti a jak proměnit již známou hru v neobvyklý kouzelný zážitek.
V souvislosti se světlem a digitálními technologiemi vás jistě jako první napadne tablet, který je ale obecně vnímán jako strašák a zabiják dětské fantazie a času. Technologie ale mohou být i naším přítelem, který nás za ruku provede světem poznání a učení. Oproti tabletu má light panel jeden zásadní rozdíl – vědění nasáváme zcela aktivně. Jsme strůjci své hry a je jen na nás, k jakému konci naše hra povede.
Světelný panel nenabízí již připravené prostředí, příběh a cíl. Poskytuje vizuální a hmatový zážitek, který sytí dětské smysly. Oproti aplikaci na tabletu si děti v případě hry se senzorickým materiálem vše fyzicky ozkouší. Strůjcem celé aktivity jsou tak oni sami a jejich vlastní fantazie.
Mouka
Za málo peněz hodně muziky. Stát se na chvílí Picassem nebo Kandinskim. Umazat si trošku ruce. A dokolečka dokola moci svoje dílo obměňovat a u toho být ještě fascinován světlem, které prostupuje jednotlivými vrstvami sypkého materiálu. Přesně to lze snadno a rychle, bez zdlouhavých příprav a obarvování. Do vaničky nad světelným panelem nasypeme mouku popř. jiný sypký materiál (čočka, písek), a necháme děti malovat konečky prstů i celýma rukama.
Bonus: Trénujeme jemnou motoriku, pohyb zápěstí, ramene i lokte, oordinaci ruka-oko.
Kinetický písek
Materiál, který vyžaduje trpělivost a také nemalou dávku spořádanosti. Rozhodně není pro méně otrlé a silně pořádkumilovné. Podobně jako v případě mouky i s kinetickým pískem se dá cíleně trénovat motorika rukou. Jeho vlastnosti vybízí ale i k jednoduché senzorické hře, kdy jednoduše „jen“ pozorujeme a užíváme si jeho tekoucí strukturu a hru světla. Abyste se vyhnuli nepořádku, stanovte si pravidlo „hračky první“. Vše potřebné si děti musí přinést dopředu, aby bordýlek neroznosili po celém bytě. Nebo musí potrénovat jazykové schopnosti a dát přesné instrukce, co a odkud přinést.
Bonus: Podporujeme jemnou motorika, sytíme smysly. Podporujeme momentální myšlnkové flow a kreativní hru.
Transparentní kostičky, Connetix
Stavebnice, akrylové průsvitné kostičky, transparentní dílky lego, lego duplo a populární Connetix. Stavět můžete mozaiku, budovy, 3D objekty a nechat se unášet momentálním nápadem a zkoumáním, nebo se řídit podle připravených vzorů. Šablonky na vkládání připravíme na kancelářskou fólii, vzory ke stavění klasicky na papír. Fascinující při této hře je především zkoumání síly světla a tloušťky materiálu. Při stavění domečků a věží můžeme pozorovat slábnoucí intenzitu světla.
Bonus: Zkoumáme transparentní a netransparentní materiál.
Prosvětlovačky
Pokud umístíme obrázek na okno, nebo ho prosvítíme baterkou odkryjeme tajůplnou krajinu, vnitřní uspořádání včelího úlu aj. Jenže francouzská okna máme doma málokdo, odstraňování lepidla od izolepy se chceme raději vyhnout, a držet dlouho baterku v ruce způsobuje mravenčení. Dostatek pohodlí a hlavně času na důkladné zkoumání jednotlivých obrázků získáme pomocí panelu.
Bonus: Vidíme skryté a jinak neviditelné, trénujeme jazykové schopnosti, soustředění a postřeh.
Rentgeny Juchuuu
Které dítě by si nehrálo rádo na doktora. Ponořit se do tajů lidského těla, aniž bychom si sami něco zlomili, není jen tak. Naštěstí jsme objevili fólie s rentgeny lidského těla a jinými tématy, díky kterým můžeme být našemu tělu zase o kousek blíž.
Bonus: Noříme se do tajů biologie a nitra lidského těla.
Duhové mléko
Troška fyziky a kopec údivu v jednom. Do vaničky nalijte trochu mléka, nemusíte ji zcela plnit, mléko se rozlije a zůstane na místě. Přidejte trošku sypkého nebo tekutého potravinářského barviva, zatím nijak nemíchejte. Vedle do mističky si připravte pár kapek přípravku na mytí nádobí a vatové tyčinky. Teprve teď můžete začít kouzlit! Namočte tyčinku do prostředku a ťupněte do barviva, necukejte rychle pryč, nechte reakci pořádně nastartovat. Barvivo začne před prostředkem utíkat a mísit se s okolím. Vznikají tak duhové a galaktické obrazce, které děti nechtějí spouštět z očí. Obrázek si pak můžete přenést na bílý papír a po zaschnutí dokreslit.
Bonus: Objevujeme zákony fyziky a chemie. Co že je na tom tak zvláštního? Mléko obsahuje tuk. Podobně jako nám při mytí nádobí prostředek pomáhá odstranit mastnotu, i tady rozpohybovává molekuly tuku. Mytí nádobí je tak o fous zajímavější.
Vodní pexeso
Do vaničky nalijeme vodu, kapku mléka (aby voda nebyla průhledná, stačí troška) a barvivo. Na panel položíme jednu část pexesa. Druhou část necháme na hromádce vedle, s tou budeme ještě pracovat. Vše zakryjeme vaničkou s tekutinou a do ní vložíme skleničku tak, aby nám na dně vznikla průhledná bublina. Když se pod dno dostane voda, stačí vaničku naklonit a nechat skleničku zpět přicucnout. A teď to pexeso – z hromádky vedle vylosujeme obrázek a pod vodou hledáme jeho pár.
Bonus: Trénujeme paměť a postřeh nevšedním způsobem.
Barevné fólie a DIY
Vyrobte si vlastní barevnou abecedu, čísla, nebo tvary. V papírnictví najdete fólie v základních barvách, které za pomocí nůžek snadno proměníte v edukativní senzorický materiál. Vystříhali jsme geometrické tvary různých barev a velikostí tak, abychom mohli – utvářet logickou řadu dle velikosti a barev, zkoumat míchání barev a skládat obrazce.
Bonus: Mícháme barvy a objevujeme jejich intenzitu, rozvíjíme jazykové schopnosti (malý, velký, menší, větší, červený, atp.), vnímáme prostor (vpředu velký tvar, vzadu malý).
Oobleck
Tahle tekutina je v klidu a při pomalém zacházení tekutá, jakmile vynaložíme více energie, je zdánlivě tuhá. Největší výzvou je vytvořit v prstech kuličku a pak ji nechat roztéct se. Ten výraz v dětských očích! Stačí jen tři ingredience: hrnek kukuřičného škrobu, půl hrnku vody a barvivo (pokud chcete). Výhoda je, že oobleck po vyschnutí nasypete do krabičky a příště jen oživíte vodou. Není třeba kupovat kamion škrobu. Pokud sice můžete provést i v talíři, na tácku, nebo v misce, světlo mu ale podobně jako u mléka dodá šťávu.
Doporučujeme dětem ukázat i video, kde už je tekutiny o fous víc a dokonce se po něm dá přeběhnout.
Bonus: sensory play, fyzikální zákony, jemná motorika, soustředění
Magnetické hůlky a žetonky
Hrátky se světlem kombinované s magnetismem se špetkou nefalšovaného dětského nadšení. Barevné žetonky v sobě skrývají spoustu možných aktivit od třídění barev, přes jejich míchání na light panelu, objevování žetonků schovaných v rýži, cizrně nebo jiném přírodním materiálu, až po vytváření ornamentů. Sledují, co se přitahuje, co naopak odpuzuje a ještě u toho experimentují se světlem.
Bonus: Hrajeme si s barvami, třídíme je a zkoušíme míchat různé stupně a intenzity. Užíváme si smyslovou hru, objevujeme magnetismus a tvoříme obrazce.
Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA