Prodejna je od 22.12 do 8.1. zavřená. Děkujeme za pochopení

Jak na učení hodin? Jak jinak než hravě.

Věčné otázky na téma čas. Kdy se bude dít to či ono, kdy bude konečně čas na svačinku, jak dlouho si můžu pouštět pohádky, kolik, kdy, za jak dlouho… Jeden z toho má hlavu jako balon. Ale nebojte, dítě ještě nemusí umět čísla, ani ovládat hodiny, aby se začalo orientovat v denní době a činnostech s dobou spojenými.

 

Čtvrt, půl, tři čtvrtě, celá, ukaž mi ručičko, kolik to dělá. Pamatujete si to ještě ze školy? Základy vnímání času můžeme dětem předat mnohem dřív. Nedávno jsme se dali do výroby hodin, pro které nám zůstává materiál při vyřezávání bočnic houpačky Spectra. Aby ani kousek dřeva nepřišel nazmar. I když jsou vnímány jako dekorace a vlastně spíš pro nás dospělé, dá se s nimi doslova čarovat.  

 

Až bude ručička na…

Obvyklá cesta velí pořídit papírové nebo dřevěné statické hodiny s manuálně posuvnými ručičkami. Díky nim se dítě seznámí s čísly a hravou formou pochopí plynutí času, obíhání ručiček kolem dokola. Dostanou tak odpověď na otázku: „Mami, kdy budeme večeřet?“ Vlastně ani ne. Ruku na srdce, co odpovíte? „Večeře bude v šest hodin.“ Případně: „Až bude velká ručička na dvanáctce a malá na šestce.“ Spokojí se s odpovědí, nebo dodá: „A kdy bude na šestce?“ Případně: „Kde je šestka?“

 

Názorná ukázka vydá za tisíce slov

Jde to i jinak. Utukuťácké hodiny v kombinaci s vyobrazením denních aktivit, tedy záchytných bodů dne (činností jako školka, jídlo, hygiena, atd.), spolu s  ztvárněním času, kdy tuto aktivitu obvykle děláme, dětem pomohou zorientovat se v plynoucím čase. Na reálných hodinách budou sledovat ubíhající ručičky a porovnávat s tabulkou vyobrazených hodin a obě tyto informace si spojí dohromady. Čas = čas pro činnost. Postupně tak získají cit a orientaci v denním režimu a čase.

Co je potřeba:

  • červené nebo černé Utukutu hodiny pověste níž, aby na ně přibližně 3leté dítě dobře vidělo
  • v jejich blízkosti umístěte tabulku s vyobrazením hodin (postavení ručiček v danou dobu) a spolu se symbolem aktivity

Jak na tabulku:

  • pomůže vaše invence, kreativita a vlastní zručnost: na čtvrtku A4/A3 dokreslíte hodiny a symboly, případně pomocí samolepicí magnetické fólie vytvoříte vlastní magnetky, které umístíte na magnetickou tabuli
  • nebo hotové plánovací kalendáře a tabulky od značky Lyonis, postačí jejich tabulka vše v jednom spolu se sadou hodin (na které nepermanentní fixkou domalujete vámi dodržovaný čas denního režimu) a vybrat magnetky pro dané činnosti 

 

Příkladový denní režim předškoláčka

7:00     WC, umýt ruce, ustlat postel, obléct, snídaně, čistit zoubky

7:40     odjezd do školky

10:00   svačinka

12:15   doma, oběd

15:00   svačinka

18:00   večeře

19:00   koupel, uklidit hračky

19:30   čistit zoubky, WC, umýt ruce

19:50   obléct pyžamko, pohádka a čtení, dobrou noc

 

Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA

Zpět do obchodu