Dětské sluneční brýle: Od kdy je nosit a na co si dát pozor
Sluneční brýle chrání zrak před ostrým slunečním zářením. Jako dospělí si brýle bereme automaticky, ale s příchodem potomka si klademe otázku, kdy začít chránit jeho zrak. Není moc brzy? A když už brýle, tak jaké?
Dětské oči jsou fyziologicky díky širší a průhlednější čočce citlivější než u dospělého. Protože se dětský zrak stále ještě vyvíjí, měli bychom jej dostatečně chránit. Znamená to tedy, že letním miminkům hned nasadíme brýle? Ne tak docela.
Magická hranice 6 měsíců
Tak nějak obecně platí, že do půl roku věku dítěte brýle netřeba. Dítě se má ale vyhýbat slunci. To ovšem neznamená, že se vzdáme procházek na čerstvém vzduchu za pěkného počasí. Jen si musíme poradit jinými formami stínění. Jelikož jsou ale děti v tomto věku primárně v kočárku, pomůže nám s tím právě on.
Odborníci se bohužel ale neshodnou v tom, kdy tedy dětské brýle začít nasazovat. Je to v 6 měsících, v roce, ve dvou letech? Relativně zlomové období nastává v první roce života, kdy děti začnou samostatně chodit ve volném prostoru.
Pohyb = čas na brýle
Přibližně tedy v roce můžeme začít trénovat nošení brýlí. Pokrývek hlavy s kšiltem nebo kloboučků se raději ještě nezbavujte. Sice děti neochrání před odráženým UV (vodní plochy, čerstvý sníh, venkovní podlahy, lesklé povrchy), ale dítě nemusí milovat brýle ze dne na den. Navíc ochránit dětskou pokožku hlavy je v tomto věku také ještě pořád potřeba.
Vybíráme sluneční brýle
Aby byla fáze zvykání si na první sluneční brýle co nejsnazší, je potřeba vybírat co nejlehčí, nejodolnější a pružné materiály. Důležitým aspektem je také polarizace, která chrání zrak před pronikáním škodlivého záření. Brýle pro děti by mj. měly obsahovat filtr 3 ze stupnice 4. Naopak by rozhodně neměly obsahovat žádné BPA, ftaláty nebo PVC.
Sluneční brýle Little Kydoo
Pro vinohradskou radost a e-shop Utukutu jsme vybrali českého výrobce dětských slunečních brýlí Little Kydoo, které:
- Chrání proti nebezpečnému UVA, UVB a UVC záření (ochrana UV, kategorie 3)
- Obsahují polarizované čočky
- Neobsahují škodliviny a vyhovují normám FDA, CPSIA a CE
- Jsou certifikované dle evropských norem EN ISO 12312-1:2013/A1:2015
- Jsou vyrobené z pružného bezpečného materiálu, který děti nezlomí
- Lze v optice přetransformovat na dioptrické brýle
Jak vybrat padnoucí brýle
Máte-li to k nám do vinohradské prodejny radost daleko, máme pro vás všechny důležité informace o jednotlivých modelech na jednom místě.
První sluneční brýle S pro děti od 1 do 3 let obsahují i odepínací šňůrku kolem hlavy. Díky ní je děti jen tak nestrhnou dolu, ale především jim při střídání poloh nebudou padat z nosu. Pravděpodobnost, že je ztratíme při cestě s kočárkem, je tak minimální.
Šířka brýlí: 11,5 cm
Sluneční brýle K padne dětem ve věku 2 – 4 let, které už jsou na brýle navyklé. Pokud ale s brýlemi teprve začínáte, lze k nim dokoupit i univerzální gumičku. Rozdivočelým tryskomyším tak brýle nesletí, ať říznou ostrou zatáčku při úprku se sladkou kořistí.
Šířka brýlí: 11,5 cm
Model D je už zcela bez gumičky a skvěle sedne větším dětem od 3 do 5 let. Brýle jsou lehce hranatější, sportovnější a více orámují tvář.
Šířka brýlí: 11,5 cm
Naopak znovu kulaté dětské sluneční brýle I ocení za slunečných dnů prckové ve věku 4 – 7 let.
Šířka brýlí: 12,5 cm
Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA