Stavte se a nakupte osobně v našem Utukutu obchodě - Korunní 76, Praha. Od 10-18 hod až do soboty 21.12. Expedice online objednávek bude probíhat od 6.1.2025. Klidné Vánoce

Peníze hravě aneb jak děti odmala učit finanční gramotnosti

Kdo neslyšel “mamííí koupíš mi”, nemůže být rodič. Sotva se totiž škvrňata naučí mluvit, patří tato věta mezi první vyřčené a bohužel…mezi hojně užívané. Ale nemusí jít zdaleka jen o situaci, kdy po nás něco chtějí - ve většině domácností se téma peněz řeší každodenně, tak si pojďme říct, jak naše potomky do světa financí zasvětit.

 

2 - 3 roky: První seznámení s penězi

Batolecí mozek ještě nemůže chápat skutečnou hodnotu peněz, přirozeně ho však přitahuje lesk, barva a množství mincí. S penězi se v tomto věku dítě nejlépe seznamuje tak, že si s nimi hraje: papírové bankovky pro dítě zajímavé nejsou, ovšem s mincemi to je je jiná: vrství je do sloupků, vytváří z nich obrázky nebo třeba staví věž.

 

Skvělou hrou, jak v tomto věku batolata zasvětit do “finančního světa” je hra na prodavače/čku. Směnou peněz za zboží dítě začíná chápat základy obchodu. Jak dítě roste, můžete hrát i “upgradovanou” verzi a ukázat mu, jak se v takovém obchodě vydělává.

 

4 - 5 let: Čas na praxi aneb vyrážíme do obchodů

 

V předškolním věku bychom měli dětem pomáhat v tom, aby získaly jasnější představu o finanční směně. Kromě hry na prodavačky je můžeme vzít už rovnou do akce a nechat je například zaplatit nákup, vysvětlit, jak funguje bankovní karta a podle čeho se v nákupu věcí rozhodujeme. Někteří rodiče doporučují vyrobit kartičky, jež dětem pomohou pochopit, které věci jsou pro chod domácnosti podstatné, které jsou “navíc” a doplnit například o “luxusní” položky, které se nekupují zas tak často. 

 

Kromě kartiček je zábavná také hra na restauraci, během níž se dítě naučí nejen to, jak správně stolovat a co se “sluší a patří”, ale také to, že za služby náleží druhým lidem odměna.

 

6 - 8 let: Doba, kdy se vytváří první návyky finanční gramotnosti

 

Ve školním věku nastává čas, kdy s dětmi můžete debatovat o rodinných výdajích, ale také o zásadách “správného” hospodaření. Psychologové radí, že tento věk je také ideální na první “kapesné” a také k tvorbě příležitostí, během kterých si dítě může vydělat i něco navíc. Generacemi ověřená hra k pochopení světa financí jsou Monopoly, jejichž zásady lze pak snadno převést i do světa “pokladniček” a juniorských bankovních účtů. 

 

8 - 10 let: Čas na první bankovní účet

 

Možná vás to překvapí, ale dětská “cash flow” už dnes jede skoro většinově z bankovních účtů. Ptáte se, od kdy je ok dětem zřídit účet? Bankéři i psychologové už odpověď našli: dítě by mělo umět číst, zvládat základní početní operace a dostávat pravidelný obnos peněz. V tomto věku už na ně navíc můžete začít delegovat část vašich povinností a posílat jim peníze na obědy, tramvajenky, kroužky a další výdaje. Tím si osvojí důležité základy finanční gramotnosti, ale také tím podpoříme jejich sebevědomí (a věřte, že to v pubertě budou ještě potřebovat).

 

13 let - první brigáda: Spoření a další možnosti investování peněz

 

Má-li k dispozici dítě svůj vlastní účet, tak poměr jeho “zisků” a “výdajů” mu krásně vysvětlí internetové bankovnictví, které už dnes umí vyčíst z našeho finančního chování úplně všechno: kolik utratíme za jídlo, za drogerii, zábavu či sport. Společně s dítětem pak můžete diskutovat nad tím, které z výdajů jsou nutné a motivovat ho k tomu, aby si peníze spořilo na nějaký dražší předmět, které si vysnilo. V případě,kdy má jen pokladničku, doporučují bankéři “sešit”, kam si dítě veškerý “cashflow” zaznamená a bude mít na očích to, kam peníze “mizí” a že to jde často až nezvykle rychle…:-)

Zpět do obchodu