Mít na výběr je krásná věc. Ale také trošku zapeklitá. Je zapotřebí na jednotlivé misky vah vyrovnat všechny rozhodující faktory a ty mohou být velmi individuální. Ohledně bygge a Stapelstein máte jistě ty samé otázky, jaké jsme měli my v Utukutu, když jsme tyto stavebnice objevili. Pojďme si je zodpovědět.
Grimm`s a Grapat. Bumbutoys, Holztiger a Ostheimer. Xyloba a Cuboro… Co mají společného? Každá z těchto dvojic (trojic) vyrábí v podstatě podobné hračky a všichni používají dřevo. Přesto se nekopírují, naopak se spíše navzájem doplňují. Každý výrobce má totiž svou vlastní cestu, svůj viditelný podpis, kterým zaujme. Svou třešničku na dortu, která je pro každého z nás jiná a jinak rozhodující.
Ultra lehký a ultra pevný EPP
Podobně je tomu v případě našeho nového objevu bygge a už prakticky letité stálici Stapelstein. Obě značky pojí materiál expandovaný polypropylen (EPP), radost z pohybu a otevřené hry. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že s tímto materiálem přišli na svět šikovní designéři Stephan a Hannah pod taktovkou Stapelstein.
Věděli jste ale, že ho pro jeho skvělé vlastnosti (pevnost, nízká váha) už dávno před tím používali například modeláři, nebo třeba také výrobci krabiček na potraviny? V současné době se EPP používá například i jako surovina pro výrobu designového nábytku.
Stavebnice bygge ve formě opičí dráhy
Bráchové z Německa
Jakmile se na trhu objeví něco podobného, hned se nám někde vzadu v hlavě rozsvítí červená kontrolka a začne posuzovat a zkoumat, jakým způsobem máme danou věc zařadit. A v té souvislosti nás možná i napadne – není to tak trochu napodobenina?
Bez napínání – NENÍ. Stapelstein a bygge jsou tak trochu materiálově příbuzné produkty, v žádném případě si ale nekonkurují a už vůbec si nejsou napodobeninami. Mají sice společný materiál, obojí se v zásadě dá využít pro opičí dráhy, ale jinak mají obě značky to své, jedinečné. A navíc:
- Značka Stapelstein má své designové balanční hračky patentované a celý Evropský trh má chráněný vůči pokusům o kopie, nebo prodeji kopií.
- Obě značky stojí hrdě vedle sebe ve svém rodném Německu a obě jsou oceňované oranžovou pečetí Spielgut.
Jsou houpací prkno a Spectra napodobeniny nebo konkurenti? Ne. Obě hračky fungují samostatně, ale když se spojí, je to o mnoho větší zábava. A stejně je přistupujeme k bygge a Stapelstein.
bygge nebo Stapelstein?
To je jako Sophiina volba. Proto volíme možnost za C - obojí! Ačkoli mají společný materiál a zemi výroby, jsou oba produkty naprosto odlišné a jedinečné. Štaplíky nadchnou milovníky pohybu a open-ended svým minimalismem, designem a duhovým světem. Bygge zas svou podobností se stavebnicí Lego, která potěší všechny malé architekty a tryskomyši jakbysmet. Každá značka má zkrátka to své a obě dohromady udělají v pokojíčku obrovskou parádu a službu dětskému tělíčku.
Kterou sadu bygge zvolit?
Na výběr jsou k dispozici sady od 6 do 24 kusů. Menší sady a jednotlivé kusy jsou spíše doplňujícími bloky. Rozhodujícím faktorem je podle nás rozhodně místo, počet dětí a finanční možnosti.
TIP od Utu-Šárky: Já osobně, jako maminka dvou rošťáků, doporučuji přinejmenším zlatou střední cestu ve formě 12 kusů Farverspil nebo Totone. Právě druhá zmiňovaná kombinuje vždy 2 barvy, takže další rozšiřování už je bez přemýšlení a není tak finančně náročné. Velikosti se bát nemusíte. Jednotlivé bloky jsou stohovatelné stejně jako Stapelstein, ale oproti nim mají trochu výhodu v hranatých tvarech, protože ty se za skříň nebo vedle stolu stohují o fous lépe.
Přečtěte si také:
Inspirace pro hru s kreativní a pohybovou stavebnicí bygge
Kde se vzala stavebnice bygge?
Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA